top of page
Szukaj

Działalność nierejestrowana dla stylistek paznokci?

Zaktualizowano: 18 lis 2019

Czy to rozwiązanie dla Ciebie? Poradnik KROK PO KROKU (na końcu strony).



Od wielu miesięcy na forach dla fanek stylizacji paznokci pojawia się temat działalności nierejestrowanej. Padają pytania:


a ZUS?

a podatki?

co na to sanepid?

czy muszę kupić kasę fiskalną?

gdzie zgłosić działalność nierejestrowaną?

czy mogę prowadzić salon stylizacji paznokci w domu?

czy mogę zacząć legalnie oferować mobilną stylizację paznokci?

Jak widać, temat budzi wiele niepewności, a pytania piętrzą się jak góra lodowa.

Niestety, czasem (podkreślam: nie zawsze) odpowiedzi, które padają na pytania jak powyżej, są niekompletne lub w części albo nawet w całości niepoprawne. Co więc musisz zrobić, aby przepłynąć przez ten ocean przepisów prawnych, nie roztrzaskać się niczym Titanic i zakotwiczyć swoją działalność na pięknej wyspie, gdzie nie dotarł ZUS?





Już służę Ci poradą, którą stworzyłam na postawie nie tylko swojej wiedzy, ale i konsultacji z odpowiednimi instytucjami.






Ale, zanim opuścimy port i przejdziemy do instrukcji krok po kroku (na końcu artykułu), ważne jest, aby poznać kilka faktów i rozprawić się raz na zawsze z

niebezpiecznymi piratami, którymi są mity obrosłe wokół tematu działalności nierejestrowanej.

Chciałabym jeszcze w tym miejscu dodać, że zależy mi, abyś jak najszybciej znalazła odpowiedzi na swoje pytania i rozwiała wątpliwości, czy warto w ogóle „wypływać w ten rejs”, więc ułożyłam wszystkie fakty tak, aby na początku były tematy najbardziej problematyczne z punktu widzenia stylistki paznokci myślącej o rozpoczęciu działalności nierejestrowanej. Im dalej, tym więcej podpowiedzi dla tych wytrwałych wilków morskich, którym nie straszne przeciwności opisane wcześniej.


Z tego też względu, już na wstępie powiem Ci w krótko i zwięźle, dla kogo jest najlepsza działalność nierejestrowana.

Poniżej 7 warunków, które mogą być dla Ciebie na tyle problematyczne, że możesz zrezygnować z pomysłu świadczenia usług stylizacji paznokci w formie działalności nierejestrowanej. A więc, jeśli nie jesteś osobą, która:


Jeśli jednak jesteś osobą, która spełnia wszystkie z powyższych 7 warunków, to znaczy, że przed Tobą wspaniały rejs za półdarmo, jak to mawiają. Możesz więc zakrzyknąć: „Ahoj, działalności nierejestrowana!”

po pierwsze : ma już opłacane składki ZUS (czyli np. jest zatrudniona na umowę o pracę);


po drugie: traktuje tą aktywność zarobkową jako dodatkowe źródło zarobku lub sposób na zbadanie, jak sobie poradzi w tej branży (zanim zdecyduje się zająć tym na 100%);


po trzecie: jest gotowa pracować jako mobilna manicurzystka, posiada lokal dostosowany do wymagań sanepidu na własność lub ma możliwość wynajęcia lokalu/stanowiska (również dostosowanego do wymagań sanepidu) w naprawdę świetnej cenie, ponieważ jej przychód nie będzie zbyt wielki, a wynajem odpowiedniego miejsca jest stosunkowo dużym kosztem;


po czwarte: nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej. A jeżeli kiedykolwiek prowadziła, to ta działalność została zamknięta ponad 60 miesięcy temu lub przed 30. kwietnia 2017r.


po piąte: godzi się z faktem, że jej przychód może wynieść tylko połowę minimalnej pensji, czyli: do końca roku 2019 tylko 1125zł miesięcznie, a w roku 2020 tylko 1300zł miesięcznie. Używam tu słowa „tylko”, ponieważ należy pamiętać, że przychód, to łączna kwota, którą do Ciebie wpływa za wykonane usługi, ale przecież musisz zapłacić rachunki, kupić sprzęt, kosmetyki i materiały, które zużywasz, więc w portfelu zostaje Ci znacznie mniej (a to już jest dochód);


po szóste: jest gotowa na zakup kasy fiskalnej, która kosztuje w najlepszym wypadku ok. 800zł, a w przypadku kasy online, która będzie wymagana od 2021r. koszt urządzenia zaczyna się od ok. 1600zł (z urzędu skarbowego możemy dostać do 700zł zwrotu za zakup kasy fiskalnej);


i po siódme: nie boi się obsługi kasy fiskalnej oraz godzi się na trochę formalności i papierkowej pracy- oprócz oczywiście, np. godzenia pracy na etacie z dodatkowym zajęciem.

Czy to właśnie TY? Jeśli nie.... to nie ma sensu, żebyś brnęła/ął dalej w ten artykuł. Chyba, że chcesz po prostu dowiedzieć się więcej i upewnić się, że działalność nierejestrowana faktycznie nie jest dla Ciebie.

Jeśli jednak jesteś osobą, która spełnia wszystkie z powyższych 7 warunków, to znaczy, że przed Tobą wspaniały rejs za półdarmo, jak to mawiają.


Możesz więc zakrzyknąć: „Ahoj, działalności nierejestrowana!” i czytać dalej (dla Ciebie właśnie napisałam dalszą część tego artykułu).



Czym dokładnie jest działalność nierejestrowana?



Pozwól, że będę kontynuowała w tym artykule motyw morskiej podróży. Spodobał mi się. Kojarzy się miło i "wieje" przygodą.

Nim wypłyniemy na głębokie wody, zacznijmy od postaw.

Działalność nierejestrowaną (możecie o niej także usłyszeć jako o działalności: nierejestrowej, nieewidencjonowanej, „na próbę”) można opisać za pomocą

4 poniższych faktów:





1. Działalność nierejestrowana to forma drobnej, doraźnej działalności zarobkowej , która pozwala spróbować pracy „na swoim” bez formalności i bez opłacania składek ZUS ( UWAGA: hasło „bez opłacania składek ZUS” omówimy nieco dalej, ale już teraz mogę Ci powiedzieć, że jest to tylko hasło- te składki są do opłacenia, dlatego też „zniechęcałam” Cię we wstępie tego artykułu na pierwszym miejscu tym faktem).


2. Jest możliwa tylko i wyłącznie, jeżeli usługa, którą chcesz świadczyć nie wymaga specjalnego pozwolenia, licencji, koncesji.


Przykład I: Michał chciałby w okresie letnim, w weekendy, wystawić przed swoim domem znajdującym się blisko często uczęszczanego parku miejskiego stoisko z lokalnym piwem i winem. Chciałby dorobić sobie w formie działalności nierejestrowanej. Niestety, plan Michała się nie powiedzie, ponieważ do sprzedaży alkoholu niezbędne jest uzyskanie koncesji.

Przykład II: Ewa chce świadczyć usługę stylizacji paznokci w formie działalności nierejestrowanej. Zawód stylistki paznokci nie jest w żaden sposób regulowany w Polsce, nie wymaga żadnych pozwoleń, dyplomów. W związku z tym, Ewa może śmiało rozpoczynać swoją przygodę z działalnością na próbę.


3. Może być prowadzona głównie, jeżeli nie prowadzisz jeszcze działalności gospodarczej lub prowadziłaś/eś działalność, ale minęło już 60 miesięcy od jej zakończenia (wykreślenia wpisu z CEIDG) lub zakończyłaś/eś ją (dokonałaś/eś wykreślenia wpisu z CEIDG) przed 30 kwietnia 2017r.


Przykład I: Ewa chce prowadzić działalność nierejestrowaną i wykonywać usługę stylizacji paznokci. Nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej. W tym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań, aby Ewa rozpoczęła swoją działalność bez rejestracji w CDEIG.


Przykład II: Ewa chce prowadzić działalność nierejestrowaną i wykonywać usługę stylizacji paznokci. Prowadziła już działalność gospodarczą, którą zamknęła 31 czerwca 2018r. Z końcem października 2019r. minęło więc 16 miesięcy odkąd dokonała wykreślenia wpisu swojej poprzedniej działalności gospodarczej z CEIDG. Niestety, nie może jeszcze podjąć prowadzenia działalności nierejestrowanej, ponieważ obowiązuje ją zasada „odczekania” 60 miesięcy.


Przykład III: Ewa chce prowadzić działalność nierejestrowaną i wykonywać usługę stylizacji paznokci. Prowadziła już działalność gospodarczą, którą zamknęła 31 marca 2017r. Z końcem października 2019r. minęło więc 31 miesięcy odkąd dokonała wykreślenia wpisu swojej poprzedniej działalności gospodarczej z CEIDG. Może śmiało rozpocząć działalność nierejestrowaną, ponieważ (mimo, iż minęło tylko 31 miesięcy od daty zakończenia poprzedniej działalności) stara działalność gospodarcza Ewy została wykreślona przed dniem 30 kwietnia 2017r.


PODPOWIEDŹ

CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej)- elektroniczny rejestr przedsiębiorców działających w Polsce. Znajdziesz go pod adresem: www.ceidg.gov.pl


4. Twój przychód nie może w żadnym miesiącu przekroczyć połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie (do końca 2019r.) 1125zł.

PODPOWIEDŹ

Przychód to kwota, którą łącznie zapłacą Ci klientki za wykonane usługi. Po odjęciu od przychodu wydatków związanych z działalnością, np. kosztu zakupionych materiałów, opłaty za wynajem lokalu etc., otrzymujesz dochód. Ale niestety, w trakcie prowadzenia działalności nierejestrowanej brany pod uwagę jest przychód. Mówiąc brutalnie- nikogo nie interesuje, ile wydajesz na lakiery, wynajem, prąd czy cokolwiek innego, co jest Ci niezbędne do wykonywania usługi. Gdy w jakimś miesiącu zarobisz więcej niż połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia, musisz do 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą i zaczynasz podlegać obowiązkowi odprowadzania składek ZUS.

Przykład I: Ewa oferuje usługę stylizacji paznokci i prowadzi działalność nierejestrowaną. W październiku 2019r. przyjęła 16 klientek na hybrydę, która kosztuje u Ewy 70zł. Jej przychód wyniósł więc 1120zł. Na wykonanie stylizacji dla tych 16 klientek zużyła materiały, które musi (pilniki, lakiery hybrydowy etc.), sterylizowała narzędzia w szpitalu, zapłaciła za wynajem stanowiska do manicure. Jej wydatki wyniosły łącznie 720zł. Ewa zarobiła więc „na czysto” (dochód) 400zł.

Przykład II: Ta sama Ewa w listopadzie 2019r. przyjęła na hybrydę 20 klientek i jej dochód wyniósł 1400zł (20 klientek x 70zł za hybrydę). Jej wydatki wyniosły łącznie 800zł. Dochód Ewy w listopadzie wyniósł więc 600zł. Mimo to, że Ewie „na czysto” zostało 600zł (dochód), to musi zarejestrować działalność gospodarczą, ponieważ przychód wyniósł 1400zł, a więc przekroczył próg przychodu dla działalności nierejestrowanej (1120zł).

PODPOWIEDŹ

Minimalne wynagrodzenie w roku 2020 wyniesie 2600 zł brutto, a więc próg przychodu umożliwiający kontynuowanie działalności nierejestrowanej podniesie się do 1300zł.

To tyle w ramach wstępu. Mam nadzieję, że do tej pory jest wszystko zrozumiałe.

Właśnie zdobyłaś/eś podstawową wiedzę na temat działalności nierejestrowanej.

Gratuluję!



Czy naprawdę mogę prowadzić działalność nierejestrowaną i jednocześnie pracować na etacie?



Może jednak zastanawiasz się , czy aby na pewno, tak na 100%, możesz podjąć działalność nierejestrowaną i zacząć oferować wszem i wobec, w pełni legalnie, usługę stylizacji paznokci? Może chcesz zapytać: „Czy naprawdę mogę prowadzić działalność nierejestrowaną i jednocześnie pracować na etacie?”


Świetnie, że pytasz! Lepiej pytać 100 razy i mieć pewność. Odpowiem Ci: TAK.


Jak już nadmieniłam we wstępie artykułu, to właściwie najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ Twój obecny pracodawca opłaca za Ciebie składki ZUS, co pozwala Ci się już nie martwić o nie w przypadku działalności nierejestrowanej.


Sam fakt, że jesteś zatrudniona/y nie wyklucza Cię z grona osób mogących spróbować prowadzenia swojej własnej działalności na próbę- taki właśnie jest główny zamysł tej formy aktywności zarobkowej. Jest to niemal sytuacja adekwatna do pracy na etacie i prowadzenia „zwyczajnej” działalności gospodarczej- także możesz to uczynić (z tym, że w tym wypadku m.in. nie masz ograniczeń przychodu jak przy działalności nierejestrowanej, płacisz obowiązkowo ok. 350zł składki zdrowotnej do ZUS- to przykładowe różnice).


Co więcej, to, w jakim charakterze pracujesz na etacie, nie ma związku z tym, co chciałabyś robić w ramach działalności nierejestrowanej- może to być nawet dokładnie to samo zajęcie.


Uważaj jednak bardzo co do przestrzegania ewentualnych zakazów konkurencji, które możesz mieć podpisane ze swoim obecnym pracodawcą i co do zwyczajnego bycia fair wobec siebie nawzajem.

Przykład: Ewa jest zatrudniona w salonie kosmetycznym „u Anki”. Usłyszała w mediach, że możliwe jest prowadzenie działalności nierejestrowanej i pomyślała, że mogłaby dodatkowo świadczyć „na własną rękę” usługę mobilnej stylizacji paznokci. Ewa podzieliła się swoim pomysłem ze swoją koleżanką z pracy Magdą. Ta jednak przypomniała jej, że zatrudniając się w salonie „u Anki” podpisały z właścicielką salonu umowę zakazującą prowadzenia działalności stanowiącej konkurencję dla salonu. Ewa nie może więc podjąć, dopóki pracuje „u Anki”, żadnej działalności kosmetycznej, ponieważ groziłoby to jej konfliktem z szefową oraz możliwością dochodzenia przez nią odszkodowania za działania konkurencyjne wobec salonu kosmetycznego.


Co z tym sanepidem?


Przejdźmy do wyboru odpowiedniego statku. Statek będzie symbolem miejsca, w którym chcesz prowadzić usługę stylizacji paznokci w formie działalności nierejestrowanej. Wyobraź sobie, że masz swoją mała, ale przytulną łajbkę. Czy możesz właśnie na niej wypłynąć w ocean, czy spełnia wszystkie oficjalne warunki, czy przejdzie kontrolę techniczną odpowiedniej instytucji? Przenosząc Naszą morską opowieść na grunt stylizacji paznokci, odpowiedzmy (analogicznie) na pytanie: Co z tym sanepidem?

Nie ma obecnie konieczności zgłaszania faktu rozpoczęcia działalności kosmetycznej do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zwanej najczęściej sanepidem. Czy to działalności nierejestrowana, czy to działalność gospodarcza wpisana do CEIDG, nie musisz „donosić” na siebie w sanepidzie: „Oto ja, Krystyna/Marian, właśnie otwieram salon stylizacji paznokci.” Nie musisz tak mówić/pisać, ale... możesz to zrobić. Możesz, najlepiej zajść osobiście do sanepidu. Dlaczego?

O ile Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie obchodzi kompletnie fakt, w jakiej formie działasz (czy jest to działalność rejestrowana, czy nierejestrowana), to tak czy siak, obchodzi ją sprawowanie nadzoru nad obiektami użyteczności publicznej pod kątem dbałości o zdrowie klientów i osób tam pracujących. Niezależnie więc od tego, czy sanepid dowie się o Twoim salonie stylizacji paznokci od Ciebie, czy sam „wyniucha” (choćby za sprawą Twojego fanpage'a na Facebooku lub ogłoszeń na olx), że jest „nowy gracz w mieście”, na pewno kiedyś Cię skontroluje. To jego obowiązek. Inspektorowi z sanepidu nie będzie w żadnym wypadku przeszkadzał fakt, że prowadzisz działalność nierejestrowaną, ale może mu przeszkadzać już fakt ewentualnych uchybień w dostosowaniu salonu do wymagań, które stawia lokalny sanepid.


Przysłowiowa Pani Grażynka z sanepidu może się okazać bardzo miła i pomocna. Warto się z Nią zapoznać i skorzystać z Jej wiedzy zanim przyjdzie na kontrolę.

Dlatego właśnie warto zapoznać się z Panią Grażynką z sanepidu (naprawdę może okazać się bardzo miłą i pomocną panią- ja spotkałam się tylko z takimi) i popytać, czy lokal jest odpowiednio dostosowany, czy dobrze skonstruowałaś wszystkie procedury, czy lokalny sanepid wymaga od Ciebie czegoś szczególnego (np. umowy na wywóz odpadów medycznych).




To, czy sanepid będzie wymagał czegoś od Ciebie zgodnie z prawem, czy niezgodnie, to druga sprawa. Od 2012r. funkcjonujemy bowiem w tzw. luce prawnej, gdyż przepisy utraciły ważność i nie zastąpiły ich jeszcze żadne nowe (co prawda, trwają prace nad nim i czekamy z niecierpliwością na nowy kształt tych regulacji).


Krótko mówiąc, sanepid korzysta z nieaktualnych przepisów, czasem dodaje również coś od siebie i mamy sytuację, w której: albo chcemy być bardzo zgodni z prawem (a raczej, z jego brakiem) i wojować z sanepidem, albo mieć więcej spokoju i zrobić tak, jak lubi Pani Grażynka, która odwiedza Nas z kontrolą raz na rok lub dwa.



Stylizacja paznokci w domu? Legalna czy nie?


Zauważyłam, że wyrósł na wielu forach mit głoszący, że prowadząc działalność nierejestrowaną, można bez problemu wykonywać zarobkowo stylizacje paznokci w domu- gdzieś w kącie lub w przeznaczonym do tego pokoju.

I tak, i nie.


Tak, jeżeli Twoje mieszkanie zostanie dostosowane do wymagań sanepidu. A tutaj nie ma również żadnych odstępstw ze względu na fakt, że prowadzisz działalność nierejestrowaną. Dla sanepidu prowadzisz salon stylizacji paznokci i Twoje mieszkanie musi posiadać wentylację, mieć osobną odpowiednio wyposażoną toaletę dla klientek/ów, osobne wejście do usługowej części Twojego mieszkania.... to tylko przykłady.

Nie możesz więc przyjmować legalnie klientek/ów w domu, jeżeli nie spełniasz wymagań sanepidu.


Mobilna stylistka paznokci a działalność nierejestrowana.

Oczywiście, że możesz prowadzić działalność nierejestrowaną i działać mobilnie (świadczyć usługi stylizacji paznokci w miejscu wezwania, tj. np. w domu klientki).

Jednak, tak jak w przypadku działalności w wynajmowanym lokalu czy własnym mieszkaniu, musisz zastosować się do wymagań narzuconych przez sanepid dla mobilnych usług kosmetycznych, ponieważ również podlegasz kontroli.



Mimo braku konieczności zgłoszenia sanepidowi faktu prowadzenia takiej działalności, konieczne jest posiadanie odpowiednich procedur, umów z podmiotami świadczącymi np. usługę sterylizacji narzędzi, wywozu odpadów medycznych (jeśli będzie to wymagane).

Nie „stacjonujesz” w przypadku działalności mobilnej w jednym, stałym miejscu, ale istnieje możliwość, że i Ciebie dosięgnie kontrola sanepidu. Może więc warto zapoznać się przed rozpoczęciem świadczenia usług mobilnych z Panią Grażynką z sanepidu i upewnić się, czy jesteś poprawnie przygotowana (ze względu na bezpieczeństwo- i swoje, i klientek/ów oraz zniwelowanie ryzyka problemów)?




Ale co z tym ZUSem? Płacę czy nie płacę?

Skoro już odpowiedni statek został wybrany, pora dokonać wszystkich opłat portowych. Na liście mamy ZUS. Dopóki spełniasz wszystkie warunki umożliwiające Ci prowadzenie działalności nierejestrowanej i płacisz składki ZUS, ponieważ np. pracujesz na etacie (więc w tym przypadku te składki płaci Twój pracodawca), to Twoje zobowiązania wobec tej instytucji wynoszą magiczne 0zł. Słyszę „ufff”? Tak, w tej sytuacji możesz odetchnąć z ulgą.

Pamiętaj jednak, że gdyby działalność nierejestrowanej była jedynym źródłem Twojego przychodu, to jesteś w potrzasku. Co więcej, jesteś w tym potrzasku wraz ze swoją/im klientką/tem. Jeżeli będziesz wykonywała usługi stylizacji paznokci w ramach działalności na próbę i nie odprowadzasz składek ZUS, to niestety ten obowiązek będzie ciążył każdorazowo na Twoim kliencie jako zlecającym Ci pracę!


Wygląda więc na to, że miało być kolorowo (działalność nierejestrowana była i jest przecież promowana szumnie pod hasłem „działalności bez ZUSu”), a wyszło jak zwykle i opłacalne jest właściwie tylko łączenie pracy etatowej z dorabianiem sobie na boku.


Co z podatkami i z urzędem skarbowym?


No to jeszcze podatek, zanim odpłyniemy.

Nie musisz informować Urzędu Skarbowego o tym, że rozpoczynasz działalność nierejestrowaną. Prowadzenie działalności nierejestrowanej generuje jednak obowiązek rozliczenia się z fiskusem.


Obowiązuje Cię w tym przypadku podatek PIT (podatek od dochodów osobistych) w wysokości 17% (obniżony z 18% od października 2019r.). Działalność nierejestrowaną rozliczamy na druku zeznania podatkowego PIT-36, wpisując kwotę przychodu z działalności nierejestrowanej w polu „działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1 ba ustawy” (obecnie to wiersz 9. w kolumnie „Źródła przychodów”). Robisz to oczywiście, gdy przyjdzie czas na rozliczenie całego roku podatkowego, czyli na początku kolejnego roku.

PODPOWIEDŹ

Urząd Skarbowy od 2019r. sam rozlicza Nasz PIT-36, ale nie zrobi tego poprawnie w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie wie, że ją prowadzisz, dopóki nie złożysz deklaracji podatkowej uwzględniającej ten fakt. Musisz więc uzupełnić wygenerowany przez urząd skarbowy pit o dane dotyczące działalności nierejestrowanej.



Czy muszę mieć kasę fiskalną?


Dodatkowym „haczykiem” związanym z podatkami przy usługach stylizacji paznokci w formie działalności nierejestrowanej jest konieczność posiadania kasy fiskalnej.

Tak, nie mylę się- musisz ją zakupić, dokonać fiskalizacji wraz z odpowiednim serwisem i zgłosić do urzędu skarbowego jeszcze przed wykonaniem pierwszej usługi w ramach działalności nierejestrowanej. Fakt ten nieco osładza to, że możesz starać się o zwrot ulgi do 700zł za każdą zgłoszoną do urzędu skarbowego kasę.

PODPOWIEDŹ

W maju 2019r. weszły w życie przepisy, które nakazują wszystkim salonom kosmetycznym od roku 2021 posiadać tzw. kasy online czyli kasy, które na bieżąco przesyłają dane o Twoich transakcjach do systemy analitycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Co prawda, nadal do roku końca roku 2020 możesz śmiało używać kasy starej generacji, ale może warto już za wczasu pomyśleć o kasie online (choć to „unowocześnienie” będzie kosztowało Cię jakieś 2 razy więcej niż tradycyjna kasa). Ważne jest jeszcze, że „chwilę” przed zakupem kasy fiskalnej musisz wystąpić do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP (numer indentyfikacji podatkowej). Naczelnik Urzędu Skarbowego nada Ci go do 3 dni od wpływu poprawnie wypełnionego formularza NIP-7 (otrzymasz pocztą pismo w urzędu skarbowego). Jeżeli posiadasz już NIP- ten krok pomijasz.



Czy muszę prowadzić jakąś księgowość?


Każdy szanujący się marynarz powinien prowadzić dziennik podróży. I tutaj jest takowy do poprowadzenia.

Musisz prowadzić księgę przychodów i rozchodów- będziesz ją wypełniał/a na podstawie raportów kasowych (dobowych, miesięcznych) oraz dowodów zakupu (rachunków, faktur) wszystkich niezbędnych Ci do prowadzenia swoich usług narzędzi, kosmetyków, wynajmu lokalu etc. Księgę przychodów i rozchodów możesz kupić (często bywają dostępne w sklepach biurowo-papierniczych) lub po prostu ściągnąć z internetu i wydrukować.

PODPOWIEDŹ

Zastanowisz się pewnie, po co masz nagle jednak zwracać uwagę na swoje koszty przychodu (poniesione wydatki, np. zakup lakierów, pilników, koszt wynajmu lokalu etc.), skoro wcześniej pisałam, że właściwie przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej, mówiąc kolokwialnie, nikogo nie interesuje, ile wydawałaś, aby móc zarobić? Trzeba bowiem rozgraniczyć dwie rzeczy: faktycznie, główną zasadą działalności nierejestrowanej jest przychód nieprzekraczający połowy minimalnej pensji i nikogo nie interesuje w tym punkcie, jakie masz wydatki, ALE jeśli chodzi o rozliczenie się z fiskusem z należnego mu podatku, króluje zasada: im więcej kosztów uzyskania przychodu (wydatków mających związek przyczynowo-skutkowy z rodzajem wykonywanej przez Ciebie działalności), tym mniej podatku do oddania fiskusowi. Pamiętaj więc o kolekcjonowaniu poprawnie wystawionych dowodów zakupu i ich ewidencjonowaniu w księdze przychodów i rozchodów.

Zwolnienie z podatku PIT dla osób młodych (do 26. roku życia)? Napiszę wprost- nie tyczy się to, ani osób podejmujących nierejestrowanych działalność gospodarczą, ani tych, którzy rejestrują działalność (np. po przekroczeniu progu przychodu dla działalności nierejestrowanej).

Przykład: Ewa ma 25 lat i pracuje na etacie w supermarkecie. Odkąd w życie weszły nowe przepisy podatkowe, zarabia nieco więcej, ponieważ do momentu, kiedy osiągnie 26. rok życia, od jej pensji nie będzie odprowadzany podatek PIT. Ewa popołudniami i w weekendy prowadzi również mobilną stylizację paznokci na zasadzie działalności nierejestrowanej. Niestety, jednak w przypadku tej działalności musi się liczyć z faktem, że będzie musiała rozliczyć się z fiskusem z podatku PIT od dochodów z działalności nierejestrowanej.



PODSUMOWANIE.

LISTA 10 KROKÓW DO DZIAŁALNOŚCI NIEREJESTROWANEJ DLA STYLISTKI PAZNOKCI.


Te 10 kroków dzieli Cię od rajskiej (?) wyspy zwanej działalnością nierejestrowaną.

Było szkolenie w porcie, wybór i przegląd techniczny łodzi, omówiliśmy opłaty portowe.


Pora ruszać! Kotwica w górę! Płyniemy ku rajskiej (?) wyspie, aby upiększać tam paznokcie tubylców.






Podsumowując, abyś mogła z sukcesem podjąć się prowadzenia działalności nierejestrowanej i zaczęła oferować w jej ramach usługę stylizacji paznokci,

musisz przejść przez te 10 kroków:

1. Przeanalizuj, czy działalność nierejestrowana jest dla Ciebie i czy będziesz musiał/a płacić składki ZUS (przeczytaj mój artykuł).


2. Wybierz miejsce wykonywania działalności. Dostosuj je do wymagań sanepidu.


3. Uzyskaj numer NIP (jeżeli już go posiadasz- pomiń ten krok), wypełniając formularz NIP-7 i składając go w urzędzie skarbowym.


4. Kup kasę fiskalną, dokonaj z serwisantem jej fiskalizacji i zgłoś to do urzędu skarbowego.


5. Zgłoś się.... do swoich przyszłych klientek z informacją, że jesteś gotowa do pracy ;-) Nigdzie indziej nie musisz zgłaszać faktu prowadzenia działalności nierejestrowanej.


6. Zacznij zarabiać, oferując usługi stylizacji paznokci na zasadzie działalności nierejestrowanej.


7. Wydawaj klientkom paragony za usługę.


8. Zbieraj rachunki i faktury za materiały, które kupujesz i są niezbędne do wykonywania usługi stylizacji paznokci.


9.Prowadź sumiennie książkę przychodów i rozchodów.


10. Rozlicz się z fiskusem na formularzu PIT-36, gdy przyjdzie czas składania deklaracji za zakończony rok podatkowy.

Miłej podróży!


Podziękowania za udzielenie wielu odpowiedzi niezbędnych do napisania tego artykułu dla:


Konsultantów Zielonej Linii (www.zielonalinia.gov.pl)

Pań z Informacji w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Zielonej Górze

Pań z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze

Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zielonej Górze

 
 
 

2 opmerkingen


aga.agnieszka
01 jan 2024

Super artykuł, dziękuję. Zastanawia mnie tylko kwestia składki zdrowotnej w przypadku łączenia działalności nierejestrowanej z pracą na etacie? Czy rzeczywiście wszystko jest ok, czy jednak nadal jesteśmy w potrzasku?

Like

natalie 12
natalie 12
16 aug 2023

Hej! Czy dobrze rozumiem że ilość wpisanych zarobkow w ewidecji ma sie równać ilości wystawianych rachunków ? Tzn czy każda usługa musi byc udokumentowana rachunkiem ? Pomimo ze klient na przykład nie chce rachunku

Like

SUBSKRYPCJA MAILOWA

Będzie mi bardzo miło dzielić się z Tobą moją wiedzą. Dziękuję za subskrypcję. 

© 2019 by Nails Office. Proudly created with Wix.com

bottom of page